UAW LOCAL 863

UAW LOCAL 863 - Election Results for the Sharonville Plant

Listed below are the ELECTION RESULTS for the Executive Board Member-At-Large and Committee. The election was held on May 1, 2017 and May 2, 2017.


EXECUTIVE BOARD MEMBER-AT-LARGE
(One (1) elected)
Danny "Danno" Powers   956   Elected

 

BARGAINING CHAIRMAN
(One (1) elected)
Eric Gadd   754   Elected
Greg Banks   316
Mike Montgomery   243
Rob Abner   58


BARGAINING COMMITTEE
(Three (3) elected)
Big Country Colson Napier   1020   Elected
Darlene Oakes   897   Elected
John Warren   801   Elected
Steve Williams   492
Steve Rencher   426


ALTERNATE BARGAINING COMMITTEE
(Three (3) elected)
Richard Carpenter   516   Elected
Kevin Roberts, Jr.   469   Elected
Chad Turner   453   Elected
Rod Bullock   358
Kevin Denton   337
Scott Lang   268
Greg Wingham   250
Ronda Burch   184
James Lewis (Louie)   104
Deacon Tomlinson   85

 

DISTRICT COMMITTEE
(Three (3) elected)
Joe Clark   512   Elected
Rocky Battista   398   Elected
Chris "Fathead" Sobol   376   Elected
Tina Ball   277
Doug Jones   253
Shay Bayless   243
Jamie Stevens  211
Dale Anderson   204
James "Mule" Mullins   166
Harold R. Blake, Jr.   47
Del Overton   27


ALTERNATE DISTRICT COMMITTEE
(Three (3) elected)
Jason Gordon   378   Elected
Jason Romine   217  Elected
Jason Reynolds   213   Elected
Jay Duncan   189
Bryan Mitchell "Mitch"   188
Sean Stetson   163
Keith McGeorge   148
Russell "Billy" Skidmore   145
Debbie (Twiggy) Moody   138
Chris Hurley   137
Norman D. Crum   129
Tim Crist   107
Jonathan Crum   62


SKILLED TRADES CHAIRMAN
(One (1) elected)
Jim Jones    212  Elected
Kevin Lamb  136

SKILLED TRADES VICE CHAIRMAN
(One (1) elected)
Steve Hines   159   Elected
Randy Guilliams   93
Darrell Garland   84

SKILLED TRADES ALTERNATE
(Three (3) elected)
James Jones   217   Elected
Ron Webster   182   Elected
Calvin Wohlford   125   Elected
Paul A. Gastright   91
Raymond "Wiz" Wisbey   85
Ray Hatfield   76
Jamie Smith   57

slg

Sign Up
Email:
Password:
Remember me